poniedziałek, 29 grudnia 2008

Ostatnia minuta 2008 roku będzie miała 61 sekund, by skorygować niewielką rozbieżność między zegarami atomowymi a czasem astronomicznym, wynikającym z rotacji Ziemi.

Zegar słoneczny, w którym wskazówką jest człowiek
Dodatkowe sekundy są wstawiane, by uniwersalny czas koordynowany (UTC) był zgodny z astronomicznym czasem słonecznym GMT i czasem uniwersalnym (UTI).

Jak informuje tygodnik "New Scientist", Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna zaproponowała likwidację dodatkowych sekund i wprowadzenie zamiast tego dodatkowej godziny co mniej więcej 600 lat.

Miałoby to znaczne reperkusje dla Wielkiej Brytanii, gdyż godzina na południku w Greenwich (GMT) straciłaby swój międzynarodowy status jako miejsce, gdzie czas lokalny jest zgodny z czasem uniwersalnym. Miejsce to przesuwałoby się przez setki lat coraz bardziej na wschód w kierunku Paryża, a następnie z powrotem w stronę Greenwich.

UTI jest obliczany na podstawie pełnej rotacji Ziemi, dzielonej na 86 400 sekund. Jednakże nasza planeta obraca się coraz wolniej i dlatego w 1972 r. przyjęto nowy standard, oparty o wysokoprecyzyjne zegary atomowe. Międzynarodowy czas atomowy (TAI) definiuje obecnie sekundę jako ekwiwalent 9192,631770 drgań atomu cezu-133.

W 1972 roku dodano do UTC 10 sekund, a od tego czasu kolejne 23 - po raz ostatni pod koniec 2005 r.

[źródło: londyn.gazeta.pl]

sobota, 27 grudnia 2008

Potrafisz dobrze szacować? Teraz mozesz sprawdzić swoje umiejętności! Musisz ocenić ile razy mniejsza figura mieści się w większej.

Figury występują w trzech wymiarach:

  • jednowymiarowe odcinki - długość,
  • dwuwymiarowe koła i kwadraty - pole,
  • trójwymiarowe kule i sześciany - objętość.

Które figury okazały się nie do pokonania?

wtorek, 23 grudnia 2008

Twoim zadaniem w tej grze jest takie zaprojektowanie komina, by Święty Mikołaj mógł trafić do choinki, gdzie złoży świąteczne prezenty.

Układaj klocki tak, żeby trafił do celu. Jeśli chcesz zburzyć którąś część, do dyspozycji masz budożer, który możesz użyć pięć razy na każdym poziomie. Za każde pole, które przejdzie Mikołaj, otrzymujesz punkty, więc im dłuższy przed nim stworzysz labirynt, tym lepiej. Musisz się jednak spieszyć, bo on nie będzie czekał w nieskończoność!

Aby przesunąć planszę w górę i w dół, użyj strzałek.

Kto zgarnął wszystkie prezenty spod choinki?

 
1 , 2 , 3